Albuquerque Fall Sectional Results October 28-30, 2016

Click Here For the Masterpoint List           Click Here to Get Your Pair Summary for any day or section



Click to skip to Fri - Sat - Sun
 
Friday, November 3

Click the section letter for the full recap - A - G - H


FRI MORN OPEN PAIRS 15.0 Tables / Based on 24 Tables A B C 7.79 1 1 Harold Paul - Joe Durlak, Santa Fe NM 66.35% 5.84 2 Tracy Woolever - Rodger Arnold, Albuquerque NM 63.32% 4.38 3 2 James Joy - Constance Joy, Santa Fe NM 61.54% 3.29 4 3 1 Jim Dennis - Patricia Gallacher, Albuquerque NM 58.24% 2.46 5 Paul Hummel - Dolores Brenner, Santa Fe NM 57.01% 1.85 6 Ann Wells, Los Lunas NM; Faye Elmer, Albuquerque NM 55.91% 1.46 7/8 4/5 Matilda Rubin - Don Locrasto, Santa Fe NM 54.26% 1.98 7/8 4/5 2 Donna Romm - Patrick Zetterholm, Albuquerque NM 54.26% 1.39 6 3 Susan Zimmerman - Howard Friedman, Albuquerque NM 53.98% 0.92 4 Suzi Borgo - Gene Covington, Santa Fe NM 53.71% 0.69 5 Mary Ella Smith - Maureen Rizzoli, Albuquerque NM 51.51% FRI MORN 199ER PAIRS 9.0 Tables D E F 1.75 1 1 1 Catherine Carter - Linda Brindmore, Albuquerque NM 61.90% 1.31 2 2 2 Richard Goins - John Brooks, Albuquerque NM 58.33% 0.98 3 3 Sylvia Koehler - Eli Follick, Albuquerque NM 54.17% 0.60 4/6 4/5 3/4 Carmen Tucker - Sanya Schick, Santa Fe NM 53.57% 0.57 4/6 W Gordon Graves - Cathy Graves, Pagosa Springs CO 53.57% 0.65 4/6 4/5 3/4 Mac Ennis - James Werbel, Santa Fe NM 53.57%
Click the section letter for the full recap - A - B - C - G - H - I


FRI AFT OPEN PAIRS 27.5 Tables / Based on 40 Tables A B C 11.46 1 1 Rob Horowitz - Irving Rapaport, Albuquerque NM 67.38% 8.60 2 2 Gerald Duncan - Mark Steele, Albuquerque NM 64.42% 6.45 3 3 Mark Brownstein - Dede Brownstein, Albuquerque NM 61.09% 4.83 4 4 Harold Paul - Joe Durlak, Santa Fe NM 60.95% 3.63 5 Susan Doak - Mary Erickson, Albuquerque NM 60.82% 2.72 6 Paul Hummel - Dolores Brenner, Santa Fe NM 59.62% 2.04 7 Mary Udell - Jill Burtram, Albuquerque NM 58.17% 1.93 8 5 Constance Joy - James Joy, Santa Fe NM 58.14% 1.93 9/10 6 Matilda Rubin - Don Locrasto, Santa Fe NM 57.47% 1.38 9/10 Ted Stein - Jo Crumley, Albuquerque NM 57.47% 1.04 11 Kenneth Hirshon - Jerry Ruther, Santa Fe NM 57.25% 2.89 7 1 Craig Tyner - Katherine Tyner, Albuquerque NM 57.03% 2.17 2 Claudine McAnelly - Teresa Didrickson, Albuquerque NM 54.81% 1.63 3 Donna Romm - John Witkowsky, Albuquerque NM 52.59% 1.22 4 Julianne Hancock - Kay Fahy, Albuquerque NM 52.51% 0.91 5 Heather Harwick - Nevin Harwick, Albuquerque NM 52.44% 0.71 6 Suzi Borgo - Gene Covington, Santa Fe NM 52.37% Fri Aft 199er Pairs Stratum D (23 Pairs) 1 Gregory Flanagan - Charles Case, Santa Fe NM 2 Daniel McDonald - Victoria McDonald, Pagosa Springs NM Fri Aft 199er Pairs Stratum E (19 Pairs) 1 Gregory Flanagan - Charles Case, Santa Fe NM 2 Daniel McDonald - Victoria McDonald, Pagosa Springs NM Fri Aft 199er Pairs Stratum F (12 Pairs) 1 Daniel McDonald - Victoria McDonald, Pagosa Springs NM 2 Elizabeth Kuhn, Pagosa Springs CO; Betty Nason, Albuquerque NM
Click the section letter for the full recap - A - B - D - E - F - Q - R - S
Saturday, November 4

Click the section letter for the full recap - A - G - H - I


SAT B/C/D PAIRS FIRST SESSION NORTH-SOUTH SECTION A EAST-WEST B C D B C D 1 1 Harold Paul - Don 1 1 Ronald Leight - Ivy Locrasto, Santa Fe NM 60.69% Leight, Santa Fe NM 59.31% 2 2 1 Karel Toohey - Sharon 2 2 1 Steve Markham - Jerry Berry, Albuquerque NM 57.78% Alcone, Albuquerque NM 56.11% 3 2 Nevin Harwick - Heather 3 3 James Fisk, Los Lunas Harwick, Albuquerque NM 56.25% NM; Maris Shepherd, Albuquerque NM 54.86% NORTH-SOUTH SECTION B EAST-WEST B C D B C D 1 1 Gerald Wellman - Craig 1 1 George Soto, Kippels, Albuquerque NM 56.11% Albuquerque NM; Eric 2 2 1 Pamela Williams - Jan Heinrich, Santa Fe NM 68.06% Heggem, Albuquerque NM 49.86% 2 2 1 Jack Curtis - Pat Zick, 3 Bruce Gantner - Larry Albuquerque NM 60.42% Anderson, Farmington NM 48.47% 3 3 Michael Delaney - Egda 3 Alan Pope - Jan Evans, Delaney, Placitas NM 59.58% Albuquerque NM 47.08% 2 Carolyn Dawley, 2 Robert Desjardin - Albuquerque NM; Michael Donald Wunsch, Hannah, Los Ranchos NM 57.22% Albuquerque NM 46.53% SAT A/X PAIRS FIRST SESSION NORTH-SOUTH SECTION H EAST-WEST A X A X 1 1 Charles Bryan - Matthew 1 Rodger Arnold - Candace Waterman, Albuquerque NM 54.55% Scott, Albuquerque NM 54.71% 2 Marc Stone, Moriarty NM; 2 John Pendergrass, Judy Randel, Albuquerque NM 53.87% Albuquerque NM; Richard 3/4 2 Tom McCrackin - Ranjit Bose, McCombs, Santa Fe NM 53.70% Albuquerque NM 53.54% 3 1 Steven Lockwood, Albuquerque 3/4 Jim O'Neil, Cupertino CA; NM; Ben Franz, Edgewood NM 53.54% Viorel Atudorei, Albuquerque NM 53.54% 4 Dennis Dawson - Richard 5 Susan Law, Albuquerque NM; Leonardon, Santa Fe NM 53.03% Richard Weigle, Los Ranchos NM 51.68% 5 2 Siegfried Lodwig - Mark Mundt, Los Alamos NM 50.17% SAT MORN 199ER PAIRS ONLY SESSION NORTH-SOUTH SECTION G EAST-WEST D E F D E F 1 1 1 Betty Nason, 1 W Gordon Graves - Cathy Albuquerque NM; Graves, Pagosa Springs CO 64.39% Elizabeth Kuhn, Pagosa 67.80% 2 George Chip Hair Jr - 2 2 Teresa Bottomly - Julie Janice Bauer, Gregory, Corrales NM 59.85% Albuquerque NM 58.52% 3 3 Mary Hanson Endres - 3 1 Thomas Kimball, Belen Amelia Smith, NM; L Kent Morrison, Albuquerque NM 56.44% Los Lunas NM 57.39% 4 Craig Meyer - Cheryl 4 2 1 Victoria McDonald - Graham, Santa Fe NM 56.25% Daniel McDonald, Pagosa 5 4 2 Catherine Carter - Springs NM 56.25% Linda Brindmore, 5 3 2 Michele Meyers - Diana Albuquerque NM 53.79% Zavitz, Albuquerque NM 53.41% 3 William Freund - Bonnie 4 Richard Goins - John Freund, Indian Land SC 51.33% Brooks, Albuquerque NM 51.52% 3 Gene Hysner, Albuquerque NM; Linda Benson, Rio Rancho NM 48.11% SAT MORN OPEN SIDE PAIRS ONLY SESSION NORTH-SOUTH SECTION I EAST-WEST A B C A B C 1 1 1 Carol Barkoff - Mary 1 1 1 Ethel Giovanis - Ella Smith, Albuquerque NM 58.04% Theodore Giovanis, 2 2 Al Chaney - Meryl Albuquerque NM 59.52% Chaney, Santa Fe NM 55.95% 2 2 2 Scott Baker - Jerry 3 2 Lisa Torres - Tracy Harper, Albuquerque NM 52.38% Woolever, Albuquerque NM 54.46% 3 Keesha Ashanti, Albuquerque NM; Josephine Atkins, Rio 50.30%

SAT B/C PAIRS SECOND SESSION NORTH-SOUTH SECTION A EAST-WEST B C D B C D 1 1 Paul Hummel - Stan 1 1 1 Pamela Williams - Jan Weinstein, Santa Fe NM 62.22% Heggem, Albuquerque NM 58.19% 2 2 James Fisk, Los Lunas 2 2 Gerald Wellman - Craig NM; Maris Shepherd, Kippels, Albuquerque NM 52.78% Albuquerque NM 58.19% 3 3 2 Jim Dennis - Leona 3 3 Ronald Leight - Ivy Dennis, Albuquerque NM 52.08% Leight, Santa Fe NM 52.22% 1 Randall Jones - Marcia Petta, Albuquerque NM 50.97% NORTH-SOUTH SECTION B EAST-WEST B C D B C D 1 1 Michael Delaney - Egda 1 1 Harold Paul - Don Delaney, Placitas NM 57.36% Locrasto, Santa Fe NM 59.86% 2 2 George Soto, 2 2 1 Nevin Harwick - Heather Albuquerque NM; Eric Harwick, Albuquerque NM 56.67% Heinrich, Santa Fe NM 55.00% 3 Buck Schreyer - Marian 3 3 1 Richard Preston - James Schreyer, Albuquerque NM 55.97% Munroe, Albuquerque NM 53.33% 2 Bob Somppi, Colorado 2 Jack Curtis - Pat Zick, Spgs CO; Jean Walter, Albuquerque NM 50.97% Durango CO 47.64% SAT A/X PAIRS SECOND SESSION NORTH-SOUTH SECTION H EAST-WEST A X A X 1 James Joy - Neil Hunter, 1 John Pendergrass, Santa Fe NM 62.29% Albuquerque NM; Richard 2 Rodger Arnold - Candace McCombs, Santa Fe NM 65.82% Scott, Albuquerque NM 56.90% 2 1 Siegfried Lodwig - Mark 3 1 Steven Lockwood, Albuquerque Mundt, Los Alamos NM 58.59% NM; Ben Franz, Edgewood NM 53.87% 3 Michael Gray - Alan Goldman, 4 Dennis Dawson - Richard Albuquerque NM 54.55% Leonardon, Santa Fe NM 52.36% 4 Felicity Moore - Ann 5 Jim O'Neil, Cupertino CA; Economidy, Albuquerque NM 51.18% Viorel Atudorei, Albuquerque NM 51.01% 5 Marc Stone, Moriarty NM; 2 Bernice Barnett - Mark Judy Randel, Albuquerque NM 50.84% Brownstein, Albuquerque NM 50.67% 2 Jeff Brown - Randy Thompson, Albuquerque NM 49.16% SAT AFT 199ER PAIRS ONLY SESSION NORTH-SOUTH SECTION G EAST-WEST D E F D E F 1 1 1 Betty Nason, 1 Edith Merrett - John Albuquerque NM; Keck, Albuquerque NM 63.39% Elizabeth Kuhn, Pagosa 60.12% 2/4 David Shirley - 2 2 Gayle Audy - Deborah Elizabeth Bennett, Kinsella, Albuquerque NM 58.93% Albuquerque NM 56.85% 3 Sylvia Koehler - Eli 2/4 Cathy Graves - W Gordon Follick, Albuquerque NM 55.06% Graves, Pagosa Springs CO 56.85% 4 3 2 Mary Strong - Barry 2/4 Joanne Vye - Janet Nagel, Albuquerque NM 53.57% Davis, Albuquerque NM 56.85% 4 Craig Meyer - Mac 1 1 Michelle Harlow - Anita Ennis, Santa Fe NM 52.08% Davis, Durango CO 55.06% 2 Thomas Kimball, Belen NM; L Kent Morrison, Los Lunas NM 52.98% 2 Victoria McDonald - Daniel McDonald, Pagosa Springs NM 49.11% SAT AFT OPEN SIDE PAIRS ONLY SESSION NORTH-SOUTH SECTION I EAST-WEST A B C A B C 1 1 1 Philip Page, Llano NM; 1 Jerry Himes - Pam Emily Ray, Taos NM 57.14% Himes, Albuquerque NM 58.04% 2 2 Frank Moran - Peggy 2 1 1 Patrick Zetterholm - Moran, Santa Fe NM 55.95% Leonie Wellman, 3 3 Lynda Hundertmark, Albuquerque NM 55.95% Tijeras NM; Katherine 3 2 2 Donna Romm - John Stewart, Albuquerque NM 51.49% Witkowsky, Albuquerque NM 54.46% 2 Teresa Bottomly - Julie Gregory, Corrales NM 49.40%
Sunday, November 5

Click the section letter for the full recap - C
Click the section letter for the full recap - A - B - C